Relacja z odsłonięcia muralu kapitana Stanisława Pieniążka
W Dębowie, w gminie Gać, 17 września 2025 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego kapitanowi Pieniążkowi.
17 września 1939 roku Sowieci rozpoczęli realizację zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow. To dzień, który zapisał się w historii Polski jako sowiecki napad na II Rzeczpospolitą – agresję, którą komunistyczna propaganda próbowała usprawiedliwiać „pomocą bratnim narodom” oraz ochroną ludności białoruskiej i ukraińskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie. W rzeczywistości był to początek wielu sowieckich nikczemności, z którymi musiały się zmagać kolejne pokolenia Polaków.
17 września to także symboliczna data związana z tragicznym losem kapitana Stanisława Pieniążka – oficera Wojska Polskiego, który padł ofiarą jednej z największych sowieckich zbrodni – mordu katyńskiego, dokonanego przez Rosjan w 1940 roku. Dla niego i tysięcy polskich oficerów, to właśnie Katyń stał się punktem kulminacyjnym systemowego, zaplanowanego ludobójstwa.
Kim był kapitan Stanisław Pieniążek?
Kapitan Stanisław Pieniążek urodził się 9 lutego 1891 roku w Dębowie koło Przeworska. Był jednym z dziewięciorga dzieci Józefa i Agnieszki Pieniążków. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich, a po odzyskaniu niepodległości walczył m.in. w obronie Lwowa i na Kresach Wschodnich.
O życiu jego i jego rodziny opowiada historyczna gra terenowa (quest), czyli HISTOGRANIE: "Oficer z Dębowa zamordowany w Katyniu".
Mural to nie tylko artystyczny obraz w przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim to wyraz pamięci rodziny, mieszkańców, lokalnej społeczności i wszystkich tych, którzy wiedzą, że "pamięć i tożsamość" wymaga codziennej troski.
- Sekretarza Stanu Zastępcę Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Pana Jakuba Stefaniaka,
- Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Pana Lecha Parella,
- Dyrektora Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego - Pana dr Bartosza Gondka,
- Wojewodę Podkarpacką - Panią Teresę Kubas-Hul.
- Poseł na Sejm RP - Pan Marek Rząsa,
- Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Pani Sabina Południak, reprezentująca Marszałka Województwa Podkarpackiego - Pana Władysława Ortyla,
- Burmistrza Miasta Przeworska - Pan Leszek Kisiel, (będący jednocześnie reprezentantem rodziny kapitana Stanisława Pieniążka),
- historyk - Pani dr Irena Kozimala,
- najbliższa rodzina, wnukowie kpt. Pieniążka - Pan Janusz Blachnicki oraz Pani Małgorzata Tchórzewska.
Uroczyste spotkania zakończyły krótki występ artystyczny, do którego zaprosiła Pani Małgorzata Płoskoń - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębowie. Pieśni patriotyczne wykonali uczniowie dębowskiej szkoły, a także Zespół Śpiewaczy „Dębowianie”.
Odsłonięcie muralu było powiązane z inauguracją historycznej gry terenowej prowadzoną w formule HISTORIADY.
Mural został namalowany dzięki wsparciu finansowemu:
- Ministerstwa Obrony Narodowej,
- Gminy Gać,
- Fundacji Tradycyjna Zagroda.

Więcej zdjęć z uroczystości zostało udostępnionych tutaj: FOTORELACJA z odsłonięcia muralu w Dębowie.