Relacja z inauguracji gry terenowej w Hyżnem
Przeprowadziliśmy trzecią i ostatnią w 2024 roku grywalizację. Otwarcie nowej historycznej gry terenowej odbyło się w Hyżnem, w formule rywalizacji międzyszkolnej prowadzonej dla uczniów szkół podstawowych.
Quest (gra terenowa) "Sprawiedliwi z Hyżnego" - jak sama nazwa wskazuje - opowiada o mieszkańcach Hyżnego, którzy zostali uhonorowani tytułem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Tym samym, oferta historycznych gier terenowych przybliżających kolejnych Polaków ratujących Żydów została wzbogacona o Sprawiedliwych z Hyżnego. Postawa i działania tych osób niejako przywołują nas do obowiązku oddania im czci i pamięci. Są to osoby, które warto upamiętnić w każdy możliwy sposób.
A upamiętnienie poprzez historyczną grę terenową stanowi wyjątkową formę upamiętnienia, bowiem pogłębia i przybliża wiedzę o Kazimierze i Feliksie Herrach z Hyżnego oraz o wydarzeniach rozgrywających się w ich domu i w najbliższej okolicy. Dodatkowo wydarzenia przedstawione w tej grze terenowej zostały zarysowane na szerszym tle historycznym II wojny światowej. Z całą pewnością, grę terenową "Sprawiedliwi z Hyżnego" można dołączyć do pakietu pozostałych naszych gier wykorzystywanych przez nauczycieli i pasjonatów do prowadzenia terenowych lekcji historii.
Rekordowa inauguracja gry terenowej programu "SkarbyDziedzictwa.pl - radość odkrywania"
15 listopada, ok. godz. 9:00 uczestnicy rywalizacji drużynowej zgromadzeni na terenie Szkoły Podstawowej w Hyżnem im. gen. Władysława Sikorskiego, tuż przy Dworku Nieborowskich (vel Dzieduszyckich) w Hyżnem, zostali przywitani przez Pana Bartłomieja Kuchtę - Wójta Gminy Hyżne oraz Pana Andrzeja Łopatę - Prezesa Fundacji "Tradycyjna Zagroda" (inicjatora i realizatora wydarzenia).
Inauguracja nowej gry terenowej "Sprawiedliwi z Hyżnego" przeprowadzona 15 listopada 2024 roku zgromadziła rekordową liczbę uczestników. W konkursie na odnalezienie ukrytego na końcu trasy skarbu wzięło udział 130 osób, podzielonych na 33 drużyny z 8 szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa w Hyżnem (gmina Hyżne),
- Szkoła Podstawowa w Grzegorzówce (gmina Hyżne),
- Szkoła Podstawowa w Białobokach (gmina Gać),
- Szkoła Podstawowa w Dębowie (gmina Gać),
- Szkoła Podstawowa w Gaci (gmina Gać),
- Szkoła Podstawowa w Ostrowie (gmina Gać),
- Szkoła Podstawowa w Jaworniku Polskim (gmina Jawornik Polski),
- Szkoła Podstawowa w Piątkowej (gmina Gać).
Po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa oraz zasad konkursu kolejne drużyny uczestników były wypuszczane na trasę questu. Wszystkie drużyny dotarły na metę trasy, ale nie wszystkie drużyny (po przejściu trasy) dostarczały na mecie questu wypełnioną ulotkę zawierająca rozwiązanie zadań podczas trasy questu. Nie odnotowano żadnych wypadków, ani kontuzji wśród uczestników grywalizacji. Około godz. 11:30 ostatnia z drużyn przybyła na mety questu.
Wyniki rywalizacji drużyn szkolnych
Po zliczeniu punktacji oraz dodaniu (aż 4 punktów) dla drużyny nowicjuszy został ustanowiony końcowy ranking grywalizacji:
W kategorii "B", tj. klasy IV-VI:
I miejsce (14 + 4 punktów, czas: 53') zajęła drużyna Grzegorzówka /B1 ze Szkoły Podstawowej w Grzegorzówce, w składzie: Lena Dekiel, Gabriel Dubaj, Maksymilian Kłoda, Antoni Jara,
II miejsce (14 + 4 punktów, czas: 59') zajęła drużyna Grzegorzówka /B3 ze Szkoły Podstawowej w Grzegorzówce, w składzie: Izabela Czarnota, Franciszek Jara, Lena Łazarz, Marcel Sztycharz,
III miejsce (14 + 4 punktów, czas: 1 h i 12') zajęła drużyna Hyżne /B5 ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem, w składzie: Aleksandra Łoza, Maja Majchrowska, Ledna Mazur, Miłosz Miąsik.
Z drużyn (kat. B) spoza nowicjuszy najwięcej punktów i najszybciej przeszły trasę questu:
- Ostrów /B1 (14 punktów, czas: 53') w składzie: Dagmara Mastalerz, Oliwia Owsiak, Julia Fleszer, Milena Szlęk,
- Ostrów /B2 (14 punktów, czas: 1 h i 05') w składzie: Aleksandra Cieleń, Aneta Sierżęga, Fabian Wielgosz, Sebastian Trojanowski,
- Dębów /B1 (14 punktów, czas: 1 h i 18') w składzie: Zofia Pieniążek, Weronika Szalacha, Paulina Piela, Zuzanna Kałamarz.
W kategorii "A", tj. klasy VII-VIII:
I miejsce (14 + 4 punktów, czas: 43') zajęła drużyna Hyżne /A4 ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem, w składzie: Zuzanna Majchrowska, Maja Kamińska, Milena Piątek i Krzysztof Bembenek.
II miejsce (14 + 4 punktów, czas: 49') zajęła drużyna Hyżne /A1 ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem, w składzie: Aleksandra Dziopak, Amelia Leniart, Alan Walas, Marlena Piątek,
III miejsce (14 + 4 punktów, czas: 52') zajęła drużyna Piątkowa /A1 ze Szkoły Podstawowej w Piątkowej, w składzie: Oliwa Hus, Mateusz Drewniak, Miłosz Lichota, Magdalena Szweter.
Z drużyn (kat. A) spoza nowicjuszy najwięcej punktów i najszybciej przeszły trasę questu:
- Dębów /A2 (14 punktów, czas: 44') w składzie: Olga Jamroży, Paulina Kowal, Zuzanna Cwykiel, Amelia Fąfera.
- Jawornik Polski /A1 (14 punktów, czas: 51') w składzie: Agata Pieniądz, Filip Makara, Lena Kasznia, Adam Trybucki,
- Gać /A2 (14 punktów, czas: 53') w składzie: Zofia Sochacka, Emilia Ogryzek, Zuzanna Czuba, Jan Wyczarski.
Serdecznie gratulujemy laureatom!
Dziękujemy za udział w tej edukacyjnej zabawie.
Podziękowania
Składamy najserdeczniejsze podziękowania uczestnikom i opiekunom. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom pełniący opiekę nad uczestnikami rywalizacji drużynowej. Dziękujemy za wsparcie organizacyjne podnoszące poziom bezpieczeństwa uczestników tej edukacyjnej zabawy.
Dziękujemy również druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Hyżnem za pełnioną służbę zwiększającą bezpieczeństwo uczestników na przejściach dla pieszych, podczas realizacji wydarzenia.
Dziękujemy współorganizatorom tego wydarzenia Gminie Hyżne oraz Panu Bartłomiejowi Kuchcie – Wójtowi Gminy Hyżne za życzliwość i otwartość na działania programu "SkarbyDziedzictwa.pl".
Składamy również serdeczne podziękowania:
- Fundacji Questingu - pomysłodawcy grywalizacji questingowych - za opracowanie questu,
- Panu Andrzejowi Filipowiczowi za podzielenie się historią swoich dziadków oraz za udostępnienie zdjęć Kazimiery i Feliksa Herrów oraz innych dokumentów ze zbiorów rodzinnych pomocnych w opracowaniu treści questu,
- Panu Pawłowi Piątkowi - pasjonatowi historii Hyżnego i okolic - za pomoc w wytyczeniu trasy questu oraz wsparciu w opracowaniu warstwy merytorycznej questu.