Dziękujemy za zaufanie i wsparcie.
Realizowane i zrealizowane inicjatywy
-
Polacy ratujących Żydów w Hyżnem i Szklarach uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Realizacja: do 30.11.2024 r.
Realizacja projektu "Polacy ratujący Żydów w Hyżnem i Szklarach uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – historyczne gry terenowe programu SkarbyDziedzictwa.pl" umożliwi upowszechnienie pamięci o Polakach ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej na obszarze gminy Hyżne.
Działania projektu polegają na upamiętnieniu wydarzeń historycznych w postaci 2 gier terenowych (questów) wraz z ich upowszechnieniem w formule 1 grywalizacji (tj. konkursu z nagrodami inaugurującego utworzenie questów). Każda z dwóch powstałych tras będzie opowiadała o Polakach ratujących Żydów z gminy Hyżne, którzy zostali uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, są to:- Kazimiera i Feliks Herrowie z Hyżnego (gmina Hyżne, powiat rzeszowski, woj. podkarpackie),
- Wojciech Patroński ze Szklar (gmina Hyżne, powiat rzeszowski, woj. podkarpackie).
Informacje o poszczególnych działaniach projektu są na bieżąco publikowane w Aktualnościach.
Odbiorcy:
- 100 uczniów ze szkół woj. podkarpackiego.
Zrealizowane działania i produkty:
- utworzenie 2 nowych questów:
- w Hyżnem (w przygotowaniu),
- w Szklarach (w przygotowaniu).
- przygotowanie i przeprowadzenie 1 grywalizacji.
Wszystkie powyżej wymienione działania prowadzone są w ramach projektu "Polacy ratujący Żydów w Hyżnem i Szklarach uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – historyczne gry terenowe programu SkarbyDziedzictwa.pl", który został dofinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego.
-
Odkryj SkarbyDziedzictwa.pl na Międzynarodowym Festiwalu Derenia
Realizacja projektu "Odkryj SkarbyDziedzictwa.pl na Międzynarodowym Festiwalu Derenia - promocja ochrony dziedzictwa kulturowo-społecznego Fundacji Tradycyjna Zagroda" umożliwi udział Fundacji „Tradycyjna Zagroda” w części wystawienniczej XIII Międzynarodowego Festiwalu Derenia organizowanego przez Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach (k/ Przemyśla).
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wynagrodzenia za przygotowanie stoiska wystawienniczego i jego całodzienne prowadzenie, zwrot kosztów dojazdu na imprezę, zakwaterowanie i wyżywienie osób obsługujących oraz zapewnienie poczęstunku dla uczestników imprezy (korzystających ze stoiska wystawienniczego Fundacji).
Podstawowym celem udziału w tym wydarzeniu jest przybliżenie prowadzonych przez Fundację działań; szczególnie tych w zakresie ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez promocję produktów turystycznych wytworzonych w ramach inicjatywy „SkarbyDziedzictwa.pl – radość odkrywania”.
Projekt "Odkryj SkarbyDziedzictwa.pl na Międzynarodowym Festiwalu Derenia - promocja ochrony dziedzictwa kulturowo-społecznego Fundacji Tradycyjna Zagroda" został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach PROO5.
-
Odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego
Realizacja: do 30.11.2024 r.
Realizacja projektu "Odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego w formule osobistego zaangażowania i rówieśniczej rywalizacji młodzieży szkolnej" umożliwi zwiększenie zainteresowania odkrywaniem lokalnych skarbów dziedzictwa kulturowo-historycznego wśród 200 młodych ludzi (uczniów szkół). Działania projektu polegają na utworzeniu 2 questów (gier terenowych) wraz z ich upowszechnieniem w formule 2 rywalizacji konkursowych (tzw. "grywalizacji").
Questy i grywalizacje stanowią również formę upamiętnienia i pogłębienia wiedzy o osobach namalowanych (przez Arkadiusza Andrejkowa w 2022 r.) na muralach w Ostrowie i Gaci (powiat przeworski, woj. podkarpackie), są to:
- Stanisław Bytnar urodzonego (31 marca 1897 r.) w Ostrowie, gmina Gać (powiat przeworski, woj. podkarpackie) oraz jego syn Janek Bytnar, pseudonim „Rudy”,
- Sługa Boży brat Jan Zając SJ urodzony (11 grudnia 1911 r.) w Gaci (powiat przeworski, woj. podkarpackie).
Informacje o poszczególnych działaniach projektu są na bieżąco publikowane w Aktualnościach.
Odbiorcy:
- 200 uczniów ze szkół woj. podkarpackiego, tj. po 100 uczestników z 2 grywalizacji.
Zrealizowane działania i produkty:
- utworzenie 2 nowych questów:
- w Ostrowie "Opowieść o Niosącym oświaty kaganek",
- w Gaci "Dobry Samarytanin ze wsi Gać",
- przygotowanie i przeprowadzenie 2 grywalizacji, czyli konkursów z nagrodami inaugurujących nowo powstałe trasy questów:
- w Ostrowie "Bytnarowie z Ostrowa",
- w Gaci "Dobry Samarytanin ze wsi Gać".
Wszystkie powyżej wymienione działania prowadzone są w ramach projektu "Odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego w formule osobistego zaangażowania i rówieśniczej rywalizacji młodzieży szkolnej", który został dofinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego.
Dodatkowo:
Utworzenie questu w Ostrowie "Opowieść o Niosącym oświaty kaganek" oraz grywalizacja w Ostrowie zostały dofinansowane ze środków:
- Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w ramach projektu "Grywalizacja w Ostrowie, czyli questingowy rajd z nagrodami upamiętniający Stanisława Bytnara z Ostrowa
i jego syna Janka Rudego", - Powiat Przeworski w ramach projektu "Stanisław Bytnar z Ostrowa i jego syn Janek Rudy - odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego podczas rywalizacji młodzieży szkolnej na podstawie questu".
-
Międzypokoleniowe Centrum Edukacji: SkarbyDziedzictwa.pl
Realizacja: do 31.12.2023 r.
Planowane działania i produkty:
Projekt ten polega na rozszerzeniu możliwości prowadzenia inicjatywy "SkarbyDziedzictwa.pl", a szczególnie pozalekcyjnych i pozaszkolnych form edukacji bazujących na questach kulturowo-historycznych, które przywracają pamięć o lokalnych bohaterach lub przybliżają wydarzenia związane z miejscami pamięci.
Realizacja projektu umożliwi:
- przebudowę i aktualizację questu opowiadającego o zagładzie społeczności żydowskiej Jawornika Polskiego oraz przybliżającego Polaków ratujących Żydów z okolic Jawornika Polskiego,
- doposażenie zaplecza organizacyjnego w sprzęt i materiały ułatwiające organizację grywalizacji (prowadzenie pozaszkolnych i pozalekcyjnych zajęć w terenie) oraz zwiększenie puli nagród rzeczowych dla uczestników grywalizacji "Polacy ratujący Żydów" w Jaworniku Polskim,
- przebudowę serwisu internetowego SkarbyDziedzictwa.pl poprzez wyposażenie go w aktywną mapę ułatwiającą upowszechnienia questów (zaktualizowanego oraz wszystkich pozostałych) oraz murali wśród znaczne większej liczby osób.
-
Przygoda odkrywania lokalnych bohaterów
Realizacja: do 15.12.2023 r.
Odbiorcy:
- 100 uczniów ze szkół woj. podkarpackiego, uczestników grywalizacji.
Planowane działania i produkty:
- aktualizacje questów: zaktualizowane zostaną 3 trasy questingowe (2 questy powstałe w 2020 r. oraz oraz 1 quest powstały w 2022 r.).
- 1 Grywalizacja: przygotowanie i przeprowadzenie grywalizacji (konkurs z nagrodami bazujący na zaktualizowanych trasach questów).
Realizacja projektu "Przygoda odkrywania lokalnych bohaterów - Polacy ratujący Żydów podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej" pomoże w zwiększenie zainteresowania historią lokalną oraz umożliwi popularyzację Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
Aktualizacja tras polegać będzie na zweryfikowaniu zgodność dwóch tras i naniesieniu w nich niezbędnych poprawek. W przypadku trzeciej trasy: częściowej jej przebudowy oraz ułożeniu na nowo zagadek i rebusów.
Działania informacyjne oraz Grywalizacja pozwolą poznać wybranych bohaterów ratujących Żydów na terenie powiatu przeworskiego, woj. podkarpackiego z gmin: Kańczuga, Jawornik Polski oraz Zarzecze.
Informacje o poszczególnych działaniach projektu są na bieżąco publikowane w Aktualnościach.
-
Grywalizacja międzyszkolna - questingowy rajd upamiętniający Niezłomnego z Białobok
Realizacja: do 31.10.2023 r.
Odbiorcy:
- 100 uczniów ze szkół woj. podkarpackiego, uczestników grywalizacji.
Planowane działania i produkty:
- 1 quest: utworzenie questu przybliżającego osobę upamiętnioną muralem "Niezłomny z Białobok"
- 1 Grywalizacja: przygotowanie i przeprowadzenie grywalizacji (konkurs z nagrodami bazujący na opracowanej trasie questu).
Realizacja niniejszego projekt pozwoli na przybliżenie historii życia i działalności Tadeusza Cieśli "Żbika", żołnierza AK, którego mural "Niezłomny z Białobok" został wykonany przez artystę Arkadiusza Andrejkowa w 2022 r., w Białobokach.
Projekt ten stanowi rozszerzenie działań przeprowadzonych rok wcześnie. Upamiętnienie obrazem - jakim jest mural (zwany zamiennie deskalem) - zostanie pogłębione trasą questu, czyli samoobsługową "żywą lekcją historii".
Działania projektu polegają na opracowaniu (metodą ekspercką) questu opowiadającego o "Niezłomnym z Białobok". Zaplanowano poprowadzenie trasu questu po najciekawszych - pod względem historycznym - miejscach wsi Białoboki przybliżając działalność podporucznika Tadeusza Cieślę "Żbika".
Po opracowaniu questu przeprowadzona zostanie jego uroczysta inauguracja w formie grywalizacji (jednodniowego wydarzenia) konkursu z nagrodami.
Grywalizacja polega na jak najszybszym przejściu trasy questu oraz na prawidłowym rozwiązaniu wszystkich zagadek i rebusów.
Informacje o poszczególnych działaniach projektu są na bieżąco publikowane w Aktualnościach.
-
„Rodzinny Piknik Questowy z grywalizacją - pamięci mjr Ludomira Wolskiego z Siennowa”
Realizacja: do 15.12.2022 r.
Odbiorcy:
- 100 osób - uczestników Rodzinnego Pikniku Questowego i Grywalizacji w Siennowie.
Projekt umożliwił zapewnienie nagród (2000 zł) i dofinansowanie kosztów organizacji (tj. poczęstunku 1000 zł) Rodzinnego Pikniku Questowego w Siennowie.
Uzyskane dofinansowanie ze środków Powiatu Przeworskiego stanowiło wkład własny do działań projektu „Wspomnienie o majorze z Siennowa – mural i quest pamięci o Ludomirze Wolskim” dofinansowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
-
„Wspomnienie o majorze z Siennowa – mural i quest pamięci o Ludomirze Wolskim”
Realizacja: do 30.11.2022 r.
Odbiorcy:
- 100 mieszkańców woj. podkarpackiego oraz zaproszeni goście będący uczestnikami grywalizacji połączonej z otwarciem questu i odsłonięciem muralu pamięci Ludomira Wolskiego z Siennowa, herbu Kościesza.
Niniejszy projekt pozwoli na upamiętnienie i przybliżenie historii życia śp. mjr Ludomira Stanisława Wolskiego, urodzonego w Siennowie. Upamiętnienie przybierze postać muralu (deskalu) w wykonaniu artysty Arkadiusza Andrejkowa. Powstały mural wskazywać będzie miejsce startowe nieoznakowanego szlaku (questu), który opracuje i przetestuje Fundacja Questingu.
Upowszechnienie utworzonych atrakcji przybierze postać grywalizacji (konkursu z gadżetami i nagrodami rzeczowymi o łącznej puli ok. 10.000 zł) prowadzonej podczas Pikniku Questingowego zaplanowanego w Święto Niepodległości 2022 r. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
Bieżące informacje o planowanych wydarzeniach - zobacz: Aktualności.
Zrealizowane działania i produkty:
3. Rodzinny Piknik Questowy z Grywalizacją.
-
Murale jako ochrona dziedzictwa kulturowego - cykl twórczych spotkań z regionalnym artystą Arkadiuszem Andrejkowem
Realizacja: do 30.11.2022 r.
„Murale jako ochrona dziedzictwa kulturowego - cykl twórczych spotkań z regionalnym artystą Arkadiuszem Andrejkowem” to niejako druga edycja projektu prowadzonego w 2021 r. ze środków Województwa Podkarpackiego.
Odbiorcy:
- 60 mieszkańców woj. podkarpackiego obserwujących proces tworzenia 3 murali (spotkania z twórcą), w tym uczestników warsztatów tworzenia murali.
Planowane działania i produkty:
- 3 spotkania otwarte (możliwość spotkania się z Artystą podczas jego pracy) oraz 3 utworzone murale,
- 1 warsztat z tworzenia murali,
- 1 filmik promujący tworzenie murali,
- 3 rodzaje pocztówek.
Podobnie jak w 2021 r. projekt umożliwia zetknięcie się z regionalnym twórcą, artystą Arkadiuszem Andrejkowem. Znanym ze swojej autorskiej inicjatywy „Cichy Memoriał”.
Cykle spotkań otwartych z twórczością Pana Arkadiusza Andrejkowa zorganizowane w ramach niniejszego projektu pozwolą obserwowanie Artysty podczas tworzenia murali na terenie powiatu przeworskiego.
W wyniku spotkań przewiduje się powstanie 3 nowych murali. Planowane deskale, które powstaną w ramach programu "SkarbyDziedzictwa.pl - radość odkrywania" upamiętnią osoby i wydarzenia, które związane są z daną miejscowością oraz pozostają mniej znane lub prawie całkowicie zapomniane.
Dodatkowo nowo powstałe murale poszerzą atrakcje turystyczne programu SkarbyDziedzictwa.pl na terenie powiatu przeworskiego.
Inaczej, niż to było w roku poprzednim powstałe w 2022 r. murale stanowią zaczątek planowanych tras questingowych. (W zeszłym roku powstały murale, które znakowały miejsca startu istniejących questów).
Ukoronowaniem spotkań jest przeprowadzenie przez Artystę warsztatów dla dzieci i młodzieży, w ramach którym młodzi uczestnicy pod okiem i za radą eksperta sprawdzą w praktyce swoje umiejętności tworzenia murali.
Wszelkie zajęcia zostaną również sfilmowane. Filmik promować będzie działania projektu oraz nowe atrakcje turystyczne, poszerzając bazę kulturową programu SkarbyDziedzictwa.pl
Informacje o poszczególnych działaniach projektu są na bieżąco publikowane w Aktualnościach.
Zrealizowane działania i produkty:
1. Spotkania otwarte podczas tworzenia murali i zrealizowane dzieła:
- Janek Bytnar "Rudy" i jego ojciec Stanisław w Ostrowie,
- Tadeusz Cieśla "Żbik" w Białobokach,
- brat Jan Zająć SJ w Gaci.
2. Warsztat z tworzenia murali.
3. Wydanie 3 rodzajów kart pocztowych.
4. Filmik promujący utworzenie murali.
-
"Więcej, niż murale. Cykl spotkań warsztatowych z regionalnym artystą, twórcą murali - Arkadiuszem Andrejkowem "
Realizacja: do 30.11.2021 r.
Odbiorcy:
- 60 mieszkańców woj. podkarpackiego obserwujących proces tworzenia 4 murali (spotkania z twórcą),
- 15-20 młodych uczestników zajęć warsztatowych prowadzonych przez Arkadiusza Andrejkowa.
Niniejszy projekt łączy w sobie promocję regionalnego twórcy i twórczości regionalnego artysty Arkadiusza Andrejkowa (wykonującego murale na stodołach, pomysłodawcę „Cichego Memoriału”) ze zwiększeniem zaangażowania, szczególnie młodych ludzi w aktywność kulturową poprzez udział w warsztatach tworzenia murali (prowadzonych przez artystę).
Działania projektu polegają na utworzeniu przez artystę 4 murali. Murale te wykonane zostaną w wybranych przez Fundację "Tradycyjna Zagroda" lokalizacjach, w których 2020 r. powstały questy kulturowo-historyczne. Jednocześnie powstałe murale będą wskazywały miejsca startowe nieoznakowanych szlaków (questów).
Projekt zwieńczą zajęcia warsztatowe z tworzenie murali prowadzone przez Artystę.
Wszelkie zajęcia prowadzone zostaną również sfilmowane będąc dodatkową formą promocji w mediach społecznościowych.
Bieżące informacje o planowanych wydarzeniach - zobacz: Aktualności.
-
Utworzenie serwisu SkarbyDziedzictwa.pl
Realizacja: wrzesień 2019 - grudzień 2020 r.
Serwis internetowy SkarbyDziedzictwa.pl został utworzony w ramach projektu pn. Partycypacja wiejska: Międzypokoleniowe Rady Wsi na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowo-przyrodniczego dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Ponadto realizacja powyższego projektu umożliwiła utworzenie 3 questów kulturowo-historycznych, które powstały przy współudziale Międzypokoleniowych Rad Wsi (składających się w dzieci, dorosłych i seniorów) z Łopuszki Wielkiej, Krzeczowic (wraz Bóbrką Kańczucką) oraz Siedleczki.
W ramach SkarbówDziedzictwa.pl odsłonięta została również tablica oraz wykonany został deskal upamiętniający pilota majora Waleriana Żaka, dowódcę Dywizjonu 303 i Dywizjonu 308.