Sprostowanie do artykułu "Klimatyczny mural"
Bardzo się cieszymy, że mural majora, pilota Waleriana Żaka podoba się wielu osobom. Świetnie, że został zauważony również przez media.
Bardzo żałujemy, że niektóre z nich jak Gazeta Jarosławska w przekazanej informacji pomieszała fakty oraz przemilczała ważne dla nas informacje.
Poczuwamy się do obowiązku sprostowania nieprecyzyjnych informacji podanych w Gazecie Jarosławskiej nr 50 (9.12.-15.12.2020 r.) Otóż:
1. Mural.
Nie jest prawdą, że utworzenie w Bóbrce Kańczuckiej muralu upamiętniającego pilota, majora Waleriana Żaka jest inicjatywą jakichkolwiek innych osób poza pracownikami Fundacji Tradycyjna Zagroda.
Mural ten powstał wyłącznie z inicjatywy Fundacji Tradycyjna Zagroda i wyłącznie (w 100%) ze środków pozyskanych przez Fundację Tradycyjna Zagroda.
Ponadto w artykule "zapomniano" wspomnieć o Autorze muralu: Arkadiuszu Andrejkowie, z którym Fundacja nawiązała kontakt zlecając wykonanie muralu.
2. Tablica pamiątkowa upamiętniającego pilota, majora Waleriana Żaka zamontowana na budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bóbrce Kańczuckiej, to wspólna inicjatywa: mieszkańców, władz samorządowych i Fundacji Tradycyjna Zagroda.
Wsparcie finansowe Fundacji Tradycyjna Zagroda wyniosło ponad 73% z całkowitych kosztów wykonania i montażu tablicy.
3. Kamień (głaz) upamiętniający pilota, majora Waleriana Żaka - to pomysł, który zrodził się podczas tworzenia questu o majorze Walerianie Żaku.
Pomysłodawcą osadzenia głazu na trasie questu była Fundacja Questingu.
Inicjatywa pozyskania głazu i osadzeniu go na ustalonym miejscu, to już wyłączne zaangażowanie: Gminy Kańczuga oraz mieszkańców Bóbrki Kańczuckiej.
4. Quest.
Ponadto w artykule zabrakło informacji o queście historycznym (grze terenowej), dla potrzeb którego postawiony został wspomniany kamień (głaz). Utworzenie samego questu, to już inicjatywa wyłącznie dwóch podmiotów: Fundacji Questingu i Fundacji Tradycyjna Zagroda.
Jednocześnie informujemy, że utworzenie muralu i questu zostało w całości sfinansowane z dotacji Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) dzięki realizacji dwóch projektów (jeden z nich realizowała Fundacja Tradycyjna Zagroda, a drugi Fundacja Questingu we współpracy z Fundacją Tradycyjna Zagroda).
Dodatkowo informujemy, że wykonanie i montaż wspomnianej tablicy - w przeważającej części zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach FIO.
W artykule tym, nie sposób dowiedzieć się o faktycznych Inicjatorach powstania muralu Waleriana Żaka w Bóbrce Kańczuckiej. Przede wszystkim zbrakło informacji o Autorze muralu oraz o pochodzeniu środków przeznaczeniu na jego utworzenie.
Bardzo żałujemy, że zabrakło rzetelności dziennikarskiej i nikt ze strony Gazety Jarosławskiej nie podjął z Fundacją Tradycyjna Zagroda jakiegokolwiek kontaktu w sprawie muralu i innych utworzonych obiektów w Bóbrce Kańczuckiej - zarówno przed opublikowaniem artykułu fałszującego rzeczywistość, jak również po opublikowaniu artykułu i pomimo podjętej ze strony Fundacji prośby o opublikowanie sprostowania.
Zamysłem Fundacji Tradycyjna Zagroda było utworzenie wzajemnie dopełniających się elementów: questu, muralu, tablicy oraz ustawienie kamienia, które każdy z osobna i wszystkie razem upamiętnią majora, pilota Waleriana Żaka. Jest nam niezmiernie przykro z powodu przemilczeń i nieścisłości zawartych w artykule opublikowanym w Gazecie Jarosławskiej.