Dowiedz się więcej o programie SkarbyDziedzictwa.pl
Na czym polega ta inicjatywa?
Program "SkarbyDziedzictwa.pl - radość odkrywania" jest jednym z kilku autorskich inicjatyw Fundacji "Tradycyjna Zagroda".
Program ten został utworzony w 2020 r. Myślą przewodnią jego powstania było "budowanie cyklicznych działań Fundacji w obszarze ochrony dziedzictwa: historycznego, kulturowego i przyrodniczego na Pogórzu Dynowskim, szczególnie na terenach wiejskich".
Ideą jest prowadzenie działań, które łączą społeczność lokalną: dzieci, dorosłych i seniorów w pożytecznych działaniach dla zachowania, odtwarzania i przywracania lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego. Angażowanie mieszkańców w odkrywanie, zgłębianie i ochronę własnej tożsamości kulturowej i historycznej jest jedną z największych wartości i korzyści wynikających z realizowanej inicjatywy. Metoda warsztatowa pozwala na włączenie poszczególnych grup mieszkańców w twórczy proces działań, czyniąc z dotychczasowych odbiorców kultury, organizatorów i współtwórców działań kulturowych.
W wyniku spotkań i warsztatów powstają nieoznakowane trasy questingowe, które stanowią samoobsługowe gry terenowe, dostępne 365 dni w roku. W tworzeniu questów w ramach Programu SkarbyDziedzictwa.pl kluczowa jest współpraca z Fundacją Questingu. Powstające questy adresowane są nie tylko do mieszkańców miejscowości, w których powstają. Adresowane one są również (a może przede wszystkim) do turystów, dla których wydarzenia opowiadane w tej questingowej formule są zupełnie nowe i odkrywacze. Zatem Program "SkarbyDziedzictwa.pl - radość odkrywania" umożliwia przybliżanie lokalnego dziedzictwa kulturowego w sposób atrakcyjny i w pełni angażujący jego odbiorców (dzieci, dorosłych i seniorów).
Zobacz również:
Filmy inicjatywy "SkarbyDziedzictwa.pl"
W ramach "Skarbów Dziedzictwa" - oprócz questów - tworzone są również murale (zwane czasem deskalami). Murale malowane są przez zaproszonego artystę Arkadiusza Andrejkowa. Spotkania z Artystą dają szansę na poprzyglądanie się jego pracy twórczej oraz możliwość uzyskania odpowiedzi na temat tworzonego dzieła. A same w sobie są rodzajem upamiętnienia osób, które dawno lub nie tak dawno temu mieszkały nieopodal miejsca, w którym powstały.
W taki sposób questy i murale stanowią również produkty turystyczne cieszące się coraz większą rozpoznawalnością oraz rosnącą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak również turystów Pogórza Dynowskiego.
Jak to się zaczęło?
Pomysł utworzenia programu dojrzewał podczas doświadczeń zbieranych w ramach sporadycznych działań Fundacji z zakresu kultury, które najmocniej (przed 2020 r.) były podejmowane w 2017 w ramach projektu dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Brak możliwości kontynuacji projektów w obszarze kultury (w wyniku niekorzystnych rozstrzygnięć konkursowych) było dojmującym doznaniem. Z roku na rok wzrastało przekonanie, że potrzebna jest inicjatywa, która nada odpowiedniego impulsu do działań i umożliwi budowanie bogatszej oferty o charakterze kulturalnym na terenach wiejskich Pogórza Dynowskiego.
Szansa wprowadzenia pomysłu w życie stała się możliwa dzięki realizacji tzw. "dwuletniego" (2019-2020) projektu "Partycypacja wiejska: Międzypokoleniowe Rady Wsi na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowo-przyrodniczego" dofinansowanego przez Narodowy Instytutu Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Wówczas oddolnie, z mocnym zaangażowaniem grup międzypokoleniowych, we współpracy z Fundacją Questingu utworzone zostały trzy questy kulturowo-historyczne (2019-2020), a także powstał niniejszy serwis internetowy. Dodatkowo w wyniku modyfikacji projektu (związanymi z dostosowaniem do obostrzeń związanych z COVID-19) zamiast części działań upowszechniających powstanie questów utworzony został pierwszy mural w ramach inicjatywy.
Kolejny projekt realizowany w partnerstwie z Fundacją Questingu umożliwił powstanie następnych questów i dał dodatkowy mocny impuls do utworzenia programu "SkarbyDziedzictwa.pl - radość odkrywania". Kiedy na koniec 2020 r. powstała inicjatywa SkarbyDziedzictwa.pl ograniczenia związane z pandemią pokrzyżowały plany jej rozwoju i promocji.
Działania w 2021 r. oparte były głównie na dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W 2022 r. podobnie (wspomnianego Urzędu Marszałkowskiego) i dodatkowo na dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej. Lata 2021-2022 obfitowały głównie w utworzenie dziewięć murali oraz jednego nowego quest.
Czy działania Programu "SkarbyDziedzictwa.pl już się utrwaliły?
Cykliczność i stabilność pozwalająca na dalszy rozwój jest mocnym pragnieniem twórców Programu, którzy bardzo chcą, żeby tak właśnie było.
Rzeczywistość pokazuje, że do takiego stanu pozostaje jest jeszcze daleka droga. Niemniej, pomimo różnych trudności, działania Programu rok rocznie (z mniejszym lub większym rozmachem) są kontynuowane. Z całą pewnością łatwiej jest ją prowadzić kiedy wiele osób pomaga cyklicznie, choćby niewielkimi kwotami.
Wróć do poprzedniej sekcji:
O inicjatywie "SkarbyDziedzictwa.pl"