Major z Bóbrki Kańczuckiej

Kogo przedstawia mural?

Deskal upamiętnia pilota, majora Waleriana Żaka, urodzonego we wsi Bóbrka Kańczucka. Między innymi późniejszego dowódcę Dywizjonu 303 i Dywizjonu 308.

Kim była osoba z muralu? Jakie działania prowadziła?

W tym miejscu poprzestaniemy tylko na zdawkowej informacji, że major Waleria Żak urodzony w Bóbrce Kańczuckiej (przez krótki czas) był dowódcą Dywizjonu 303, a także (przez dłuższy czas) Dywizjonu 308. O urodzeniu "Walerka" - jak mawiano o nim w rodzinie - o drodze edukacyjnej oraz o walce powietrznej najpierw w obronie Polski w 1939 r., a później w "Bitwie o Anglię" opowiadał - powstały w 2020 roku - quest pod tytułem "Ocalić od zapomnienia".
Quest został wycofany, bowiem historia w nim zawarta (w kliku miejscach - na etapie jego tworzenia) zbyt mocno została uproszczona, a dodatkowo warstwa merytoryczna zawierała kilka spektakularnych wpadek!

Przeczytaj krótką informację:

Gdzie zobaczę mural?

Mural znajduje się we wsi Bóbrka Kańczucka - gmina Kańczuga, powiat przeworski, woj. podkarpackie - na budynku stodoły przy domu nr 9 w Bóbrce Kańczuckiej. 

 

Jak dojechać?

Najlepiej za cel podróży obrać Remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Bóbrce Kańczuckiej. Mural znajduje się zaledwie 130 m od budynku Remizy. Jadąc od siedziby OSP w kierunku Siennowa na pierwszym skrzyżowaniu (zaraz za mostkiem), należy skręcić w lewo.
 

Lokalizacja GPS:
49°58'30.1"N 22°28'13.4"E
49.975020, 22.470399


Poniżej prezentujemy mapę z lokalizacjami atrakcji turystycznych inicjatywy "SkarbyDziedzictwa.pl".
 

Legenda mapy:

  • znacznik "Zielona paleta", to lokalizacja opisywanego muralu,
  • znacznik "Czerwona paleta", to lokalizacje pozostałych murali programu "SkarbyDziedzictwa.pl",
  • znacznik "Czerwony piechur", to lokalizacje questów programu "SkarbyDziedzictwa.pl",


Zapraszamy do oglądnięcia wszystkich murali w terenie oraz do odkrycia skarbów na trasach wszystkich questów programu "SkarbyDziedzictwa.pl"!

Kiedy powstał mural?

Deskal został namalowany 27 listopada 2020 r.
To pierwszy z murali, który powstał w ramach inicjatywy "SkarbyDziedzictwa.pl - radość pomagania".

Dzięki komu powstał ten muralu?

Artystycznie:

Autorem muralu jest Pan Arkadiusz Andrejkow.


Przeczytaj:
Artykuł będący sprostowaniem informacji o inicjatorach powstania muralu Waleriana Żaka.


Organizacyjnie:

Podziękowania dla:

  • rodziny Żaków i Buczków, za nieodpłatne udostępnienie fotografii Waleriana Żaka,
  • Szkoły Podstawowej w Krzeczowicach, a szczególnie dla Pani Bogusławy Brody - Dyrektor Szkoły za podjęcie kontaktu i organizację spotkań z rodziną Waleriana Żaka, w wyniku których zrodził się pomysł m.in. na utworzenie dekalu.

 

Koncepcyjnie:

Dzięki Fundacji Tradycyjna Zagroda prowadzącej program SkarbyDziedzictwa.pl
 

Finansowo:

Mural powstał wyłącznie ze środków Narodowego Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.


Mural został wykonany w ramach projektu: „Partycypacja wiejska: Międzypokoleniowe Rady Wsi na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowo-przyrodniczego" dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.